Tarancı Sitesi I & II

Tarancı Sitesi İzmir şehir merkezine 10 km uzaklıkta Sahilevleri bölgesinde yer almaktadır. Doğa, huzur ve sessizliği bir arada barındıran deniz sıfır konuma sahip olan site iki etap halinde inşa edilmiştir. Projenin ilk etabında 10 adet villa bulunmaktadır. İkinci etabın da tamamlanmasıyla toplamda 21 adet villaya ulaşan proje, kullanıcılarına şehir hayatına çok yakın ve bir o kadar da tabiatın içinde olabilme imkânı sunmuştur.

Yaz- kış kullanıma uygun olabilecek şekilde düşünülen projede iç-dış mekân kurgusu yapılırken parsellerin deniz etkisine açık olması ve İzmir’in yumuşak iklimi önemli rol oynamıştır. Dış cephede kullanılan mozaik ve taş kaplamalar bina çevre bütünleşmesini kuvvetlendirmiştir.

Ayrıntıların oluşturduğu plan şemalarında bütünlük ve algılama ön plandadır. Benzer mekân kurguları üzerinden her parselin konumuna uygun farklı tasarımlar yapılmıştır.

Tasarımlarda yaşamı kolaylaştıracak konforu sunmak amaçlanmıştır. Bunun için insan ölçeği ve günlük yaptığı sirkülasyon, mekanların ve mobilyaların tasarımına çıkış noktası oluşturmuştur. Bu yaklaşım, tasarımın ölçek kazanmasında önemli bir rol oynamaktadır.

 

İç Mekân: İç mekânlar şekillenirken ev sahibinin yaşam tarzı, günlük alışkanlıkları ve zevkleriyle bütünleşen rahat, samimi mekânlar yaratılmıştır. Duvardan, zemin kaplamalarına, mobilyalara kadar tüm detaylar tasarlanmış ve kullanıcıya özgü kılınmıştır.

Zemin katta tüm aile üyelerinin ve misafirlerin kullanabileceği genel mekânlar, üst katta yatak odaları yer almaktadır. Bodrum katta ise kiler, çamaşırlık gibi servis mekânlarının yanı sıra, sinema salonu olarak da kullanılabilecek hobi odası ve sauna yer almaktadır.

Klasik öğelerin kullanıldığı dekorasyonda özenle seçilmiş aksesuarlar mekanın ihtişamını artırmaktadır.

Lokasyon