On İki Evler

On İki Evler, İzmir / Çeşme’nin en ayrıcalıklı bölgelerinden biri olan Paşalimanı Koyunda, denize sıfır konumda olup, 24.000 m² alan üzerin kurulu 12 adet müstakil villadan oluşmaktadır.

Her bir villa 1000 m² parsel üzerine oturmuştur. Ayrıca sitenin denize bakan cephesinin önünde yaklaşık 7800 m²’lik rekreasyon alanı mevcuttur. Villalar satılırken bu alanında 1/12 hissesi ev sahiplerine verilmiş, böylelikle Çeşme bir ilk gerçekleştirilerek kullanıcılara kendi özel plajı ve rekreasyon alanı olan villalar sunulmuştur. Ön ve arka sıradaki villalar maksimum manzara görüşüne sahip olacak şekilde konumlandırılmıştır.

Mimari tasarım yapılırken yatay ve düşey hatlardaki denge fonksiyonalist bir yaklaşımla birleştirilmiştir.

 

Peyzaj: Proje arazisindeki mevcut ağaçlar mümkün olduğunca korunarak, bölgenin dokusuna uygun peyzaj düzenlemesi yapılmıştır. Peyzajda, binalardaki düşey hatları da vurgulayan Akdeniz mimarisinin simgesel bitkilerinden olan kalem selviler kullanılmış, dış mekân yaşantısını destekleyici bölgelerde ise yalın ve vurgulayıcı bitki gruplarına yer verilmiştir. Ayrıca siteyle deniz arasındaki plaj ve rekreasyon alanın da peyzaj düzenlemesi yapılmıştır.

Dışarıdan bakıldığında uyum içinde duran binalar kullanıcılarla tanıştıkça her evin kendine has bir duruşu ve tarzı oluşmaya başlamıştır. Farklı kullanıcılara ait farklı yaşam tarzları iç mekânların şekillenmesine katkıda bulunmuştur.